School Prayers

0
0
1836 days ago, 928 views
PowerPoint PPT Presentation

Presentation Transcript

Slide 1

SCHOOL PRAYER FATHER, WE THE COMMUNITY OF ST. NINIAN'S ASK YOU TO HELP US TO PREPARE OURSELVES FOR EACH DAY AHEAD. GIVE US THE STRENGTH TO CARE FOR ONE ANOTHER, AND THE COURAGE TO DO WHAT IS RIGHT AND BEST FOR OURSELVES AND OTHERS. HELP US TO BE POSITIVE AND ALWAYS STAY TRUE TO OUR CHRISTIAN FAITH. WE ASK YOUR FORGIVENESS FOR ALL THOSE TIMES WE HAVE OFFENDED YOU. Much obliged to YOU FOR BEING THERE. So be it COVER DESIGNED BY EMMA FLAHERTY

Slide 2

Program INTRODUCTION MR. C. GIBSON WELCOME & PRAYER LAURA JANE McCONNELL (SCHOOL CAPTAIN) MUSICAL INTERLUDE HEAD TEACHER'S REPORT MR. P. McLAUGHLIN PRESENTATION OF PRIZES HIS LORDSHIP BISHOP J DEVINE VOTE OF THANKS KEVIN MURPHY (SCHOOL CAPTAIN) BLESSING FR. McMAHON FINAL HYMN

Slide 3

MUSIC FOR PRIZEGIVING FLY ME TO THE MOON CALUM DOWNEY PIE JESU SARAH WILLIAMSON NEW KID SARAH IRONS FOR GOOD SENIOR MUSIC STUDENTS

Slide 4

SPECIAL AWARDS 200 HOURS AWARD OF EXCELLENCE ANTHONY LOCHRIE OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN MUSIC CALUM DOWNEY (PRESENTED BY ALARMFAST) THE CHARLIE HIGGINS MEMORIAL TROPHY ANDREW O'NEILL FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT IN PHYSICAL EDUCATION (PRESENTED BY THE HIGGINS FAMILY) THE SOLSGIRTH AWARD RUTH FOSTER SERVICE TO ST. NINIAN'S HIGH SCHOOL GERALD BAILEY (PRESENTED BY ANTHONY CONROY) CONTRIBUTION TO THE CATHOLIC SCHOOL CLAIRE REYNOLDS (PRESENTED BY THE PARENT TEACHER ASSOCIATION) PUBLIC SPEAKING AWARD KATIE McKENNA CAPTAIN'S MEDAL ANDREW BOYLE/ KATHLEEN GALLACHER HEAD TEACHER'S AWARD MATTHEW MALLON (PRESENTED BY JAMES McNEILL) CONTRIBUTION TO THE COMMUNITY GEMMA WELSH (PRESENTED BY REGENT SHOPPING Center, KIRKINTILLOCH) 200 HOURS AWARD OF EXCELLENCE GEMMA WELSH CONTRIBUTION TO MUSIC KEVIN MURPHY (PRESENTED BY KIRKINTILLOCH MALE VOICE CHOIR) THE THOMAS GREEN AWARD FOR CREATIVE WRITING GIANNI MARINI (PRESENTED BY THERESA BRESLIN IN MEMORY OF HER FATHER) ST. NINIAN'S CUP FOR S6 ACHIEVEMENT SUSAN LOUDON (PRESENTED BY EAST DUNBARTONSHIRE COUNCIL) THE JOHN O'DONNELL MEMORIAL PHOTOGRAPHY AWARD GIANNI MARINI (PRESENTED BY THE O'DONNELL FAMILY IN MEMORY OF THEIR LATE FATHER)

Slide 5

S1 ATTAINMENT NAOMI CALLAN KEIRA HOLLAND POPPY MORRISON MHAIRI McKENNA LUCA MARINI EFFORT SEAN DAVIES DAWID WEINER MICHAEL ROCKS MEGHAN DARROCH ROBYN McEWAN ATTENDANCE CAITLIN ANDERSON CALUM BROWN LEWIS DEVOY MICHAEL HOPE MHAIRI McKENNA MICHAEL SYMINGTON S1 PRIZES SPONSORED BY THE PARENT TEACHER ASSOCIATION

Slide 6

S2 ATTAINMENT KATE CASSIDY PAUL GREEN KATIE HUGHES SARA MAXWELL KAITLIN McGILLIVRAY KEVIN ROMERO EFFORT KEVIN BROWN KERRI-ANN DIFFER CAITLIN HUGHES MICHAEL MILARVIE DANIEL McINNES LOUISE TONNER ATTENDANCE EMMA CROSBIE LISA FLAHERTY DECLAN McALINDEN KEVIN ROMERO S2 PRIZES SPONSORED BY THE PARENT TEACHER ASSOCIATION

Slide 7

S3 SUBJECT PRIZES ADMINISTRATION CONNOR SULLIVAN ART & DESIGN JORDAN CAMPBELL BIOLOGY JENNIFER NEIL BUSINESS MANAGEMENT DOMINIC McMAHON CHEMISTRY JONATHAN PETERS COMPUTING JONATHAN PETERS CRAFT & DESIGN NICOLE CUNNINGHAM ENGLISH DANIEL HALE GEOGRAPHY ANNA TURLEWICZ GRAPHIC COMMUNICATION BRIE FRIEL MONAGHAN HISTORY JOSH HUNTER HOME ECONOMICS CHRISTINA HORNE MATHEMATICS JOSH HUNTER MODERN LANGUAGES:-   FRENCH DOMINIC McMAHON SPANISH CIARAN McFADDEN MODERN STUDIES JENNIFER NEIL MUSIC EIREANNE OVENS PHYSICAL EDUCATION CHRISTIAN McKENNA PHYSICS FRASER MacDONALD SCIENCE IMOGEN WALLACE S3 PRIZES SPONSORED BY THE PARENT TEACHER ASSOCIATION

Slide 8

S4 SUBJECT PRIZES ADMINISTRATION JENNIFER LYNN ART & DESIGN MARY O'DONNELL BIOLOGY TAMARA STEAD BUSINESS MANAGEMENT JOHN HUTCHINSON CHEMISTRY TAMARA STEAD COMPUTING NICOLE HAGGARTY CRAFT & DESIGN RHONA JONES ENGLISH CAITLIN O'SHEA GEOGRAPHY AIDAN McLAUGHLIN GRAPHIC COMMUNICATION EMMA FLAHERTY HISTORY KATIE McKENNA HOME ECONOMICS EMMA ARMSTRONG MATHEMATICS NICOLE HAGGARTY MODERN LANGUAGES:-   FRENCH KATIE McKENNA SPANISH RHONA JONES MODERN STUDIES MONICA BOYLE MUSIC RACHEL HANNAH PHYSICAL EDUCATION MATTHEW BAILLIE PHYSICS KATIE McKENNA SCIENCE EFREN CRUZ III S4 PRIZES SPONSORED BY THE PARENT TEACHER ASSOCIATION

Slide 9

S5/S6 SUBJECT PRIZES ART & DESIGN ASHLEIGH FAIRBAIRN BIOLOGY SARAH IRONS BUSINESS MANAGEMENT RYAN CHATHAM CHEMISTRY AMY BROGAN COMPUTING CHRISTOPHER MURPHY ECONOMICS ANDREW O'NEILL ENGLISH LAURA BRADLEY GEOGRAPHY KATHLEEN DICKSON GRAPHIC COMMUNICATION SEAN FITZPATRICK HISTORY MARIE-CLAIRE McFADDEN HOME ECONOMICS FIONA O'PREY HUMAN BIOLOGY SARAH IRONS MATHEMATICS ALISON ROMANES MODERN LANGUAGES:-   FRENCH PAUL HOPE ITALIAN AMY SUTHERLAND SPANISH KEVIN WATSON MODERN STUDIES LAURA-JANE McCONNELL MUSIC ANDREW BROWNLIE PHOTOGRAPHY GIANNI MARINI PHYSICAL EDUCATION MATTHEW DARROCH PHYSICS ROBERT HATTIE POLITICS MARIE-CLAIRE McFADDEN S5 PRIZES SPONSORED BY THE PARENT TEACHER ASSOCATION

Slide 10

MALE SCHOOL DUX CHRISTOPHER MURPHY and prize for COMPUTING FEMALE SCHOOL DUX AMY BROGAN and prize for CHEMISTRY

Slide 11

HYMN 1. The Spirit lives to set us free, walk, stroll in the light. He ties every one of us in solidarity, walk, stroll in the light. Stroll in the light, (3) walk in the light of the Lord. 2. Jesus guaranteed life to all. The dead were aroused by his call. 3. He kicked the bucket in torment on Calvary, to spare the lost like you and me. 4. We know his passing was not the end. He gave his Spirit to be our companion. 5. By Jesus' affection our injuries are recuperated. The Father's benevolence is uncovered. 6. The Spirit lives in you and me. His light will sparkle for all to see.

SPONSORS